Věda hrou je akce pro veřejnost z řad dětí i dospělých, díky které můžete nahlédnout pod pokličku vědě a technice. Přijďte se podívat na pokusy z různých oborů vědy a techniky.

Akce bude probíhat od 17:00 do 20:00 v pátek 3. března 2023.

Každý z účastníků může získat diplom „Mladý vědec“, pokud projde alespoň 6 stanovišť a získá na nich razítko, že splnil úkoly, které pro něj byly připravené. Diplom bude k vyzvednutí na infostánku u vstupu do školy po předložení karty s razítky.

Většina stanovišť bude otevřena v průběhu celého večera a bude možné je navštívit kdykoliv. Některá stanoviště bude možné navštívit pouze v dané časy, kdy bude probíhat samostatná práce pod vedením nebo bude probíhat ukázka pokusů. Mezi tato stanoviště patří informatika, chemie, fyzika a částečně zeměpis. Těchto čtyřech stanovišť se bude možné zúčastnit vždy o půl a v celou hodinu, tedy např. v 17:00 a následně až v 17:30. V průběhu bude možná pouze prohlídka bez možnosti aktivní účasti. Pokud tedy chcete vidět zajímavé pokusy, pak je nutné dodržet čas začátku aktivity.

Program do ruky ke stažení v PDF

3D tiskárny

Kde: učebna informatiky 1
Kdy: o půl a v celou hodinu

• Základní seznámení s technologií 3D tisku – jak se modeluje a jak probíhá tisk.
  • Vyzkoušíte si vytvořit vlastní model, který si následně vytisknete a odnesete domů.

Robotika

Kde: učebna informatiky 2
Kdy: o půl a v celou hodinu

• Vyzkoušíte si ovládání robota (např. ovládání použitím tabletu).
  • Uvidíte naprogramované roboty (např. automaticky parkující auto).
  • Sami si můžete vyzkoušet, jak se robot programuje a rozpohybovat ho.

Virtuální realita

Kde: keramická dílna

• Možnost si vyzkoušet, jaké je to být kosmonautem ve vesmírné stanici, stát se virtuálním hudebníkem, podívat se na podmořský svět atd.

Zeměpis

Kde: učebna zeměpisu
Kdy: o půl a v celou hodinu budou probíhat pokusy, průběžně bude učebna otevřena k prohlídce vystavených pomůcek k samostatnému vyzkoušení

• V učebně zeměpisu se můžete těšit na mnoho interaktivních výstav a pokusů. Jmenovat můžeme na příklad skládání naší země z 3D modelu či pokus, jak vznikají mraky.
  • Pokud Vás zajímá, jak vzniká láva v sopce nebo zemětřesení, pak je tato výprava ta pravá.
  • Samozřejmě zde bude probíhat i doprovodný program, kde si můžete poskládat puzzle se sopkami, či vyzkoušet vyrobit déšť ve sklenici.

Přírodopis

Kde: učebna přírodopisu

• Jak vypadá buňka pod mikroskopem? To se můžete dozvědět v učebně přírodopisu.
  • Dále zde bude možné potrápit i smyslové soustavy na základě různých vůní nebo si vzít mozek do ruky.

Chemie

Kde: učebna chemie

• Představení chemických pomůcek, modelů sloučenin, destilační aparatura a ukázka destilace alkoholu z vína.
  • Můžete se těšit na pokusy, jako je třeba sloní pasta, džin v lahvi, faraonovi hadi, přeměna vody ve víno, smrt gumového medvídka a mnoho dalších pokusů.

Fyzika

Kde: učebna fyziky

• Pokusy zaměřené zejména na elektrostatiku, díky kterým se Vám mohou naježit i vlasy na hlavě.
  • Během celého večera bude probíhat i interaktivní výstava z dalších oborů fyziky.

Mladý truhlář

Kde: školní dílna

• Ve školní dílně si každý účastník může vyzkoušet vyrobit přívěsek na klíče, který je zároveň i stojánkem na mobil.
  • Pokud si chcete vyzkoušet práci s vypalovačkou do dřeva, pak se přijďte podívat do dílen.

Vaření

Kde: cvičná kuchyňka

• V průběhu celého večera bude možné navštívit prostory školní kuchyňky, kde se žáci učí vařit a pochutnat si na skvělé palačince. Aby to ale nebylo tak jednoduché, budete si ji muset na rozpálené pánvi sami usmažit. Zabere to pár minut času, takže mezi aktivitami je to ideální zastávka na odpočinek.

Retro hračky a technika

Hudebna 1. stupně

• Dnešní moderní doba již zapomíná, jaké byly v minulosti hračky. Přijďte si zajezdit s autíčky na klasické autodráze, vyzkoušet si magickou tabulku, podívat se na modely starých aut a pokud nevíte, co je SEVA, pak se určitě zastavte na malou ukázku.

BigShot

Třída 5.B

• Co je to Big Shot? Díky němu si vyzkoušíte, jak lze pomocí šablony vytvořit krásné blahopřání, přáníčka či různé obrázky.

Živly

Třída 2.B

• Zde si představíme několik zajímavých pokusů, které zvládne každý. Jak si zapsat něco, aby to vypadlo, že jste si nic nezapsali, tedy tajné písmo? Jak odhadnout, co se ve vodě potopí nebo zůstane nad vodou? To vše a další pokusy budou probíhat v této třídě.

Ukázka výuky v centrech aktivit

Kde: třída 3.B

• Ukázka moderních výukových metod, kdy lze žáky vzdělávat nejen podle učebnic a sešitů.
  • Žáci pracují podle manuálu v centrech aktivit za využití didaktických pomůcek.
  • Ukážeme si, jak je možné z poskládat magnetickou kostru, skákací podložku a různě další aktivity.

Tetování hennou

Třída 4.C

• Chtěli byste mít skvělé tetování, ale ze žvýkačky dlouho nevydrží, a naopak to pravé tetování je už přes čáru? Pak tetování hennou je to pravé – vydrží relativně dlouho, ale nakonec samo zmizí a jako módní doplněk je to skvělé. Přijďte si nechat udělat ornament, obrázek či jakoukoliv věc, kterou máte rádi.

Sliz

Třída 4.C

• Sliz, který zůstává za hlemýžděm je přítomný každé léto na všech zahradách. Ale věděli jste, že si podobný sliz můžete vytvořit i sami doma? Pokud ne, tady se to naučíte.