V pátek sehráli Třeštíci představení pro druháky, bylo to poslední vystoupení, které ještě žákům naší školy dlužili. A pak přišlo pondělí a s ním účast na festivalu TDJ. Právě toto vystoupení je bráno jako vrchol snažení. Jde o velice prestižní záležitost, při které nechybí přípitek, upomínkové předměty a slavnostní fanfára, ale také tříčlenná porota, která bedlivě pozoruje a zapisuje. Své závěry tentokrát sdělila pouze vedoucím souboru (R. Kadlecová, L. Vonka, J. Fiedler), ti s nimi však velice rádi seznámili všech 60 vystupujících žáků. Porotci velmi ocenili práci vedoucích a vyzdvihli fakt, že nejde o zcela běžnou záležitost, podotkli, že se s dětským divadlem vedeným učiteli setkávají zřídka a byli nadšeni z prolínání děje a písniček. Ocenili přirozenost dětských herců, jejich nadšení, pochválili texty písní a nasazení pěveckého sboru. Samozřejmě že upozornili i na některé momenty, které by šly dělat lépe; jednalo se ale spíše o doporučení než výtky.
Nevíme, jak dopadne hodnocení souboru ve srovnání s ostatními představeními, neboť TDJ je na svém začátku, přesto mohou být Třeštíci nadmíru spokojeni; jde o jedno z nejlepších hodnocení, které si kdy vyslechli. Určitě je to velká motivace pro všechny herce i zpěváky a samozřejmě i pro vedoucí. Ti by si ale moc přáli, aby i jejich vystoupení mohlo být soutěžní a měli tak možnost postupu. A proč není kam postupovat? Protože jak již bylo konstatována na začátku, dětské divadlo takovéhoto formátu se dělá výjimečně.
Mgr. Radana Kadlecová