Ve dnech 28. 4. až 3. 5. 2019 se 50 žáků z 8. a 9. ročníku zúčastnilo poznávacího zájezdu do Londýna a jeho okolí, kde strávili čtyři dny objevováním památek a slavných míst, které do té doby znali jen z učebnic nebo z televize. Žáci byli již tradičně ubytováni v rodinách, kde si ověřili své znalosti a komunikační dovednosti v anglickém jazyce.

V Londýně navštívili přírodovědné muzeum, pevnost Tower se slavnými korunovačními klenoty, náměstí Trafalgar, Leicester i Picadelly, vládní ulici Whitehall se slavnou adresou britské premiérky 10 Downing Street. Viděli Buckinghamský palác, repliku Shakespearova divadla The Globe, banku The Bank of England, v jejímž sklepení je ukryt britský zlatý poklad. Prošli se po slavném mostě Tower Bridge i po Millenium Bridge apod. Žáci se svezli  legendárním dvoupatrovým autobusem, metrem i nadzemkou, pluli po řece Temži a shlédli i část Londýna z výšky lanovky Emirate Airlines.

Celý den měli žáci možnost strávit v překrásném přímořském letovisku Brighton, kterému předcházela i pohodová procházka po „bílých útesech“ Beachy Head. Na otevřeném moři všechny překvapil lachtan, kterého do té doby měli možnost spatřit pouze v jihlavské zoo. Všechny nadchla atmosféra v úzkých uličkách starého Brightonu, královského pavilónu i slavné molo plné zábavy Brighton´s Pier. Žáky pohltila i nákupní horečka, protože Brighton je jedním z mnoha míst, kde se nachází Primark s mnoha obchody se suvenýry.

Úžasným zážitkem byla také návštěva města Windsor, kde se před rokem v květnu ženil i mladší z britských princů Harry. Nádherný hrad Windsor, který slouží jako víkendové sídlo Alžběty II., byl v obležení televizních štábů, neboť všichni netrpělivě očekávali příchod dalšího člena královské rodiny. Novinkou, která byla zařazena do našeho programu letos poprvé, se staly filmové ateliéry, kde se po dobu deseti let natáčely filmy o mladém čaroději Harry Potterovi. The Making of Harry Potter od společnosti Warner Bros. Studios byl pro všechny zúčastněné nezapomenutelným zážitkem. Zblízka si mohli prohlédnout filmové kulisy, kostýmy i triky, pomocí kterých filmy vznikaly.

Celý úžasný zájezd provázelo i víceméně slunečné počasí a pověstný londýnský déšť nás zastihl až v samotném závěru našeho pobytu na ostrovech. To Anglie plakala, ze žáci ZŠ Třešť odjíždí.

Fotoarchiv ke stažení  (heslo k rozbalení archivu získáte od paní učitelky Štumarové) – velikost archivu cca 8 GB