Ve dnech 21.5. až 26. 5. 2023 se 47 žáků z 9. ročníku (a 1 žák z 8.ročníku) zúčastnilo poznávacího zájezdu do Londýna a jeho okolí, kde strávili čtyři dny objevováním památek a slavných míst, které do té doby znali jen z učebnic nebo z televize. Žáci byli již tradičně ubytováni v rodinách, kde si měli šanci ověřit své znalosti a komunikační dovednosti v anglickém jazyce a kde si mohli pravou Anglii vyzkoušet na vlastní kůži.

V Londýně jsme navštívili přírodovědné muzeum, pevnost Tower se slavnými korunovačními klenoty, náměstí Trafalgar, Leicester i Picadelly, vládní ulici Whitehall se slavnou adresou britského premiéra 10 Downing Street, viděli jsme Buckinghamský palác, repliku Shakespearova divadla The Globe, banku The Bank of England, slavný  most Tower Bridge, prošli jsme se po  Millenium Bridge apod. Svezli jsme se legendárním dvoupatrovým autobusem, metrem i nadzemkou a pluli jsme po řece Temži lodí Uber Boat. Všechna místa, která jsme v metropoli a jejím okolí navštívili, byla krásně ozdobená britskými vlajkami, které připomínaly nedávnou korunovaci krále Charlese III.

Celý den jsme také měli možnost strávit v překrásném přímořském letovisku Brighton, kterému předcházela i nezapomenutelná procházka po „bílých útesech“ Beachy Head. Všechny nadchla atmosféra v úzkých uličkách starého Brightonu, královského pavilónu i slavné molo plné zábavy Brighton´s Pier. Pohltila nás i nákupní horečka, protože Brighton je jedním z mnoha míst, kde se nachází Primark a spousta obchodů se suvenýry. Letos jsme poprvé využili možnost prohlédnout si Brighton z výšky 160 metů z vyhlídky i360.

Úžasným zážitkem byla také krátká návštěva města Winsor, kde se nachází druhý nejrozlehlejší obývaný hradní komplex v Evropě.  Žáky zaujala procházka ke slavné škole Eaton, kde studovali i oba princové William a Harry, a v historii Spojeného království zde také studovalo 14 ministerských předsedů.   Do programu jsme opět zařadili filmové ateliéry, kde se po dobu deseti let natáčely filmy o mladém čaroději Harry Potterovi. The Making of Harry Potter od společnosti Warner Bros byl pro všechny zúčastněné nezapomenutelným zážitkem. Zblízka jsme si mohli prohlédnout filmové kulisy, kostýmy i triky, pomocí kterých filmy vznikaly.

Celý zájezd provázelo i víceméně slunečné počasí. Deštníky nebyly letos potřeba, nahradily je opalovací krémy.