Ve dnech 19.5. až 24. 5. 2024 se 47 žáků z 9. ročníku zúčastnilo poznávacího zájezdu do Londýna a jeho okolí, kde strávili čtyři dny objevováním památek a slavných míst, které do té doby znali jen z učebnic, z televize nebo z vyprávění starších spolužáků či sourozenců. Žáci byli již tradičně ubytováni v rodinách, kde si měli šanci ověřit své komunikační dovednosti v anglickém jazyce a kde si mohli pravou Anglii vyzkoušet na vlastní kůži.
Procházku Londýnem jsme zahájili u královské observatoře Greenwich a v přilehlém parku, navštívili jsme pevnost Tower se slavnými korunovačními klenoty, přešli jsme architektonicky úchvatný most Tower Bridge, náměstí Trafalgar, Leicester i Picadelly, viděli jsme nádherně zrekonstruované budovy Parlamentu, vládní ulici Whitehall se slavnou adresou britského premiéra 10 Downing Street, vyfotili jsme se u Buckinghamského paláce, nevynechali jsme ani přilehlé parky Green Park a St James‘s Park. Nádherný výhled na celou vládní čtvrť se nám naskytl i z vyhlídkového kola London Eye. Svezli jsme se tradičním dvoupatrovým autobusem, metrem i nadzemkou. Hlavně davy lidí cestujících v ranní i odpolední špičce zůstanou pro některé naše žáky nezapomenutelným zážitkem.
Celý den jsme také měli možnost strávit v překrásném přímořském letovisku Brighton. Všechny nadchla atmosféra v úzkých uličkách starého Brightonu, královského pavilónu i slavné molo plné zábavy Brighton´s Pier. Pohltila nás i nákupní horečka, protože Brighton je jedním z mnoha míst, kde se nachází Primark a spousta obchodů se suvenýry. I letos jsme využili možnost prohlédnout si Brighton z výšky 160 metrů z vyhlídkové věže i360. V odpoledních hodinách se díky umoudřenému počasí mohli žáci podívat ke křídovým útesům na Birling Gap, odkud se jim naskytl výhled na vrcholky Seven Sisters.
Úžasným zážitkem byla také návštěva města Windsor, kde se nachází druhý nejrozlehlejší obývaný hradní komplex v Evropě. K hradu jsme došli právě včas na výměnu stráží. Žáky zaujala procházka ke slavné škole Eton, kde studovali i oba princové William a Harry, a v historii Spojeného království zde také studovalo 14 ministerských předsedů. Do programu jsme opět zařadili filmové ateliéry, kde se po dobu deseti let natáčely filmy o mladém čaroději Harry Potterovi. The Making of Harry Potter od společnosti Warner Bros byl pro všechny zúčastněné nezapomenutelným zážitkem. Zblízka jsme si mohli prohlédnout filmové kulisy, kostýmy i triky, pomocí kterých filmy vznikaly. Jedna naše žákyně zrovna slavila své 15.narozeniny a dostalo se jí velké cti, že mohla otevřít bránu do bradavické hodovní místnosti.
Anglie se nám předvedla ve své plné kráse, včetně svého nevyzpytatelného počasí. Po celou dobu zájezdu nás více méně provázelo štěstí, silný déšť nás vždy zastihl v autobuse, až na jednu výjimku, ale i trocha nepohodlí ke každému poznávacímu zájezdu zkrátka patří. Fotografie
Video (autor: Matyáš Kantor)