Den integrovaného záchranného systému

9. 6. 2022 naše škola zorganizovala Den integrovaného záchranného systému. Naposledy se tato akce konala v roce 2018.

Tentokrát se děti z 1. stupně ZŠ Třešť, základních škol v Růžené, Hodicích a Pavlově mohly seznámit s prací hasičů, policie, záchranářů a stánek zde měl i BESIP. Žáci byli rozděleni do skupin a prošli si jednotlivá stanoviště se svými asistenty z řad zástupců parlamentu druhého stupně. „Parlamenťáci“ dohlíželi, aby byl dodržen časový harmonogram a všechny přesuny hladce klapaly. Na každém ze 6 stanovišť se žáci něco nového dozvěděli a mohli si něco vyzkoušet. Také jsme společnými silami s dětmi ze ZŠ nachystali občerstvení, aby se u nás všichni cítili co nejlépe.

Do akce se zapojili záchranáři z Telče Marek Řezníček a Milan Kubát. Na svém stanovišti žákům předvedli vybavení sanitky a záchranáře, když přijede k pacientovi. Také se seznámili se základy resuscitace a mohli si na figuríně vyzkoušet, jak taková resuscitace probíhá. U dopravní policistky nstržm. Evy Mrhalové si mohli prohlédnout motorku dopravní policie, vyzkoušet posezení a majáky v policejním autě a zopakovali si dopravní značky. Na celé stanoviště dohlížel kpt. Mgr. Martin Hron. Stanoviště policejních techniků bylo pro děti velmi zajímavým místem, kde si vyzkoušely, jak se berou otisky prstů, také si všichni mohli prohlédnout vybavení policisty např. teleskopický obušek, zastavovací pásy na auta atd. Dětem se věnoval prap. Aleš Smejkal z Obvodního oddělení policie Třešť a z Jihlavy za námi přijel tým kriminalistických techniků nprap. Petr Pohan a nprap. Emil Metelka. Další stanoviště policie bylo věnováno policejní prevenci. Spolu s nprap. Ing. Michaelou Lébrovou z tiskového oddělení si děti prošly pravidla silničního provozu a dostaly různé upomínkové předměty. Na stánku BESIPu krajská koordinátorka Veronika Vošická Buráňová se svou kolegyní Sabinou Kasalou vysvětlovaly důležitost správného reflexního vybavení při jízdě na kole, koloběžce atd. Upozorňovaly, kdo je chodec, koho řadíme jako jezdce. Dostaly také nějaké preventivní materiály.

Na stanovišti hasičů bylo hodně živo. O celý hladký průběh se starali Nprap. Jiří Melichar, Pprap. Miroslav Kolka, Nstržm. Drahomír Taclík Dis. a Nstržm. Petr Sekava. Se stánkem prevence mezi nás zavítaly Nprap. Marcela Stuchlíková a Por. Bc. Denisa Vápeníková. Za Sbor dobrovolných hasičů Třešť se dětem věnoval Nprap. Hynek Novotný a Nstržm. Pavel Soutor.  Celou akci IZS pomáhal organizovat Ppor. Martin Hron. Žáci viděli, jak vypadají hasičská auta, seznámili se s vybavením hasičů, co by měl požárník umět a jak se chovat při požáru. Mohli si rozmotat a namotat hadici. Byly pro ně nachystané různé soutěže, mohli se na cokoliv z této tématiky zeptat, což také hojně dělali.

Mezi velké zážitky patřily ukázky výcviku psů. Pod vedením nprap. Stanislava Havlíčka, pprap. Pavla Kouby a pprap. Ondřeje Vrbky jejich čtyřnozí svěřenci předvedli, jak se hledá výbušnina, záchyt pachatele, poslušnost. Na psech bylo vidět, jak je práce baví. Ale o největší atrakci se postaralo štěňátko, které je na náročný výcvik teprve připravováno. V rámci socializaci si ho mohli naši malí návštěvníci pohladit a pomazlit se s ním.

Hasiči si připravili velmi zajímavou ukázku, jak nalitá voda do rozpáleného oleje, který už začal hořet, může způsobit ohromné škody, protože voda v tomto případě působí spíše jako urychlovač požáru.

Tak jen připomeneme, víte, jak tedy postupovat, když nám začne hořet pánvička? V ideálním případě bude stačit poklička, mokrý ručník, nebo v nouzi i hlína z květináče. Jen na vodu určitě zapomeňte! Pokud byste nevěřili, stačí se podívat na videa k tomuto tématu např. na youtube.

Vrcholem celé akce pak byla ukázka práce hasičů, záchranky a policie při simulované dopravní nehodě. Hasiči předvedli vystříhání osoby z nabouraného vozidla. Záchranáři zraněného ošetřili a převzali do sanity k dalšímu ošetření. Policie zajistila místo nehody. Žáci měli možnost vidět v přímém přenosu, kolik lidí je potřeba např. k jednomu zraněnému člověku při dopravní nehodě a jak je občas obtížné zaklíněného člověka vyprostit ven.

Na tomto místě patří poděkování všem složkám IZS za jejich ochotu přijet ve svém volném čase a předvést svou činnost našim dětem. Zvláštní poděkování si zaslouží Martin Hron, kpt. Mgr. Martin Hron, že mi pomohli se zorganizováním celé akce. Také děkujeme panu starostovi Vladislavu Hynkovi a paní místostarostce Evě Požárové za podporu a Martinu Požárovi za nafocení celé akce. Fotogalerie

Menu